فهرست مطالب

آزادسازی مدرک تحصیلی

مدرک موقت

افرادی که در دانشگاه‌های سراسری مقطع روزانه تحصیل کرده‌اند و می‌خواهند در داخل کشور کار و زندگی کنند ، نیازی به آزادسازی مدرک تحصیلی و دریافت اصل مدرک خود برای انجام فعالیت‌هایشان ندارند. این افراد تمام مشکلاتشان را می‌توانند با همان مدرک موقتی که از دانشگاه بعد از فارغ‌التحصیلی دریافت کرده‌اند ، حل کنند.( البته پسرها بعد از مشخص شدن وضعیت خدمت سربازیشان می‌توانند مدرک موقت خود را از دانشگاه تحویل بگیرند. بدین صورت که قبل از اعزام به خدمت سربازی با در دست داشتن برگه سبز خدمتی یا در حین خدمت سربازی با داشتن گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی برای دریافت مدرک موقت اقدام نمایند. البته این موضوع صرفا برای افرادی صادق است که کارت پایان خدمت ندارند و باید به خدمت سربازی بروند و صد البته غیبت نیز ندارند.)

گرفتن اصل مدرک دانشگاه

حال بعضی افراد به دلایل متعددی از جمله گرفتن ویزای تحصیلی ، دریافت ویزای کاری و …  خواستار مهاجرت به کشورهای دیگراند. برای خیلی از کشورها مانند آلمان ، باید همان ابتدا قبل از دریافت ویزا و در مصاحبه سفارت تمام مدارک لازم را ارائه داد که مهمترینشان همین مدرک تحصیلی است. اینجاست که بحث آزادسازی مدرک تحصیلی مطرح می‌شود. البته باید در ابتدا ذکر کرد که تمام این دردسرها فقط برای دانشجوهای دانشگاه‌های سراسری مقطع روزانه است و حتی دانشجویان مقطع شبانه مشکل آزادسازی مدرک تحصیلی خود را ندارند. افرادی که از آموزش رایگان مقطع روزانه بهره‌مند شده‌اند ، متعهد اند که به میزان ترم‌های تحصیلی مندرج در سنوات خود برای کشور خدمت کنند. البته این زمان برای افرادی که از شرایط مناطق 2 و 3 برای کنکور کارشناسی بهره برده‌اند به ترتیب 2 و 3 برابر است.

درخواست تغییر به سهمیه منطقه یک برای آزادسازی مدرک تحصیلی

باید خاطر نشان کرد که اون دسته از دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود هستند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه ، می‌توانند این مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود ، کاهش دهند. برای مقاطع ارشد و دکتری شرایط مناطق حذف شده و تمام دانشجویان از یک شرایط بهره‌مند می‌شوند.

نحوه آزاد سازی مدرک تحصیلی

 حال که نیاز به اصل مدرک تحصیلی شد ، باید از راه‌های موجود برای آزادسازی مدرک بهره جست. سه راه عمده برای آزادسازی مدرک تحصیلی موجود است. (البته باید ذکر کرد چند روش دیگر از جمله بازنشستگی ، ازکارافتادگی و فوت فرد فارغ التحصیل نیز وجود دارد که عموماً متقاضیان با این روش‌ها مشکلی در آزاد سازی مدرک تحصیلی خود پیدا نمی‌کنند.) هر کدام از این راه‌ها محاسن و معایب خودشونو دارد. راه‌های آزادسازی مدرک تحصیلی را باید در هر بخش به صورت جداگانه بررسی کنیم که این بخش‌ها به صورت زیر می‌باشد:

1- آزاد سازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه تحصیل

2- آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی

3- آزادسازی مدرک تحصیلی با سابقه بیمه

تمام این مراحل زمانی برای پسرها  قابل اجرا است که وضعیت خدمتشان مشخص باشد. یعنی باید یا کارت پایان خدمت یا معافیت‌های موقت مثل معافیت تحصیلی داشته باشند. حال زمانی که تمام فعالیت‌هایی را که بایست برای آزادکردن مدرک تحصیلی خود انجام داد ، پایان پذیرفت ، فرد متقاضی با در دست داشتن مدارک خود باید نخست در سامانه سجاد وزارت علوم به آدرس https://portal.saorg.ir ثبت نام کرده و درخواست لغو تعهد خود را ثبت نماید. زمانی که درخواست بررسی شده تایید می‌شود ، می‌توان نامه لغو تعهد خدمت را پرینت گرفت و با آن نامه به دانشگاه مراجعه کرد و برای دریافت مدرک تحصیلی اقدام کرد.

1: آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه تحصیل

این روش آسانترین و سریع ترین روش آزاد سازی مدرک تحصیلی است ولی در عین حال پرهزینه‌ترین روش نیز محسوب می‌شود. در این روش با پرداخت کل مبلغ تعیین شده برای هر مقطع تحصیلی می‌توان مدرک تحصیلی خود را دریافت کرد.

هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی

این هزینه به سال ورود افراد ، مقطع تحصیلی و تعداد ترم تحصیلیشان بستگی دارد. (البته ترم‌هایی که دانشجو مرخصی‌ای گرفته که در سنوات تحصیلی‌اش ذکر نشده ، جزو ترم‌های تحصیلی محسوب نمی‌شود و نباید برایش هزینه‌ای پرداخت.) برای نمونه برای دانشجویان کارشناسی ورودی سال 89 این مبلغ در حدود ترمی یک میلیون تومان است. ( لازم به ذکر است که این مبلغ برای سال‌های 89 به قبل بسیار کمتر از این بوده و در این سال افزایش قیمت داده است.) دانشجویانی که به هر دلیل (مثل تغییر مقطع روزانه به شبانه) برای برخی ترم‌هایشان هزینه پرداخته‌اند ، مبلغ آن ترم‌ها از هزینه کل آزادسازی مدرک تحصیلیشان کاسته می‌شود.(مثلا دانشجویی از ترم 5 شبانه شده و هزینه بقیه ترم‌هایش را تا پایان تحصیل می‌پردازد ، این دانشجو برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود فقط باید هزینه 4 ترم اول خود را که روزانه محسوب می‌شد ، بپردازد.)

نحوه آزاد سازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه

دانشجویان که خواستار آزادسازی مدرک تحصیلی به روش پرداخت مستقیم هزینه تحصیل خود هستند ، باید توجه داشته باشند که ابتدا قبل شروع مراحل آزاد کردن مدرک خود باید به صورت کامل با دانشگاه تسویه حساب کرده و هیچگونه بدهی‌ای نداشته باشند. تحصیل در مقاطع بالاتر (دکتری یا کارشناسی ارشد) در دانشگاه‎های سراسری نوبت روزانه مشکلی برای آزاد کردن مدرک از طریق پرداخت هزینه تحصیل ایجاد نمی‌کند. البته برای آزاد کردن مقطع بالاتر مثل ارشد و دکتری باید مدرک مقطع پایین تر (کارشناسی) نیز آزاد شده باشد ولی برای آزاد کردن مقطع پایینتر به مدرک مقطع بالاتر نیازی نیست.

2: آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی

آزادسازی مدرک تحصیلی با کاریابی بسیار نسبت به روش پرداخت هزینه تحصیل کم هزینه‌تر بوده ولی به نسبت زمانبرتر است. پسرها در این روش باید تکلیف سربازیشان روشن شده باشد. بدین صورت که کارت پایان خدمت را به همراه داشته باشند. ( معافیت تحصیلی مانند روش پرداخت هزینه تحصیل به کار نمی‌آید.)

شیوه آزادسازی مدرک تحصیلی با کاریابی

به دلیل تغییر مداوم قوانین موجود وزارت کار و وزارت علوم برای روش آزادسازی مدرک تحصیلی با عدم کاریابی ، بیشتر متقاضیان با مشکلاتی روبرو می‌شوند که باید به اطلاعات گذشته خود اطمینان نکنند. فرد متقاضی نباید در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های سراسری نوبت روزانه مشغول به تحصیل باشد. یکی دیگر از موارد مهم در روش آزادسازی مدرک تحصیلی با کاریابی بدین صورت است که نباید قبل از گرفتن نامه عدم کاریابی برای متقاضی بیمه‌ای رد شده باشد. یکی دیگر از قوانین تازه برای آزادکردن مدرک تحصیلی خود با دریافت نامه عدم کاریابی بدین صورت است که هر فرد بعد از فراغت از تحصیل فقط 6 ماه فرصت دارد که به کاریابی‌ها مراجعه کند و تقاضای خود را ثبت نماید. بدین معنا که فاصله تاریخ تقاضای کار با فراغت نباید بیشتر از 6 ماه باشد.( البته برای پسرها این مورد از تاریخ صدور کارت پایان خدمت محاسبه می‌شود.) تقاضای فرد متقاضی باید 6 ماه در کاریابی بماند و سپس نامه نیافتن کار توسط کاریابی را می‌تواند دریافت نماید.

یافتن کاریابی مناسب برای آزادسازی مدرک تحصیلی

 برای یافتن آدرس کاریابی‌های مورد تایید وزارت کار به سایت وزارت کار و رفاه اجتماعی قسمت کاریابی به آدرس https://karyabi.mcls.gov.ir  مراجعه فرمایید. ترجیحاً نزدیکترین کاریابی را انتخاب کنید.

شیوه آزادسازی مدرک تحصیلی پس از دریافت نامه عدم کاریابی

باید نامه دریافتی از کاریابی را به وزارت کار و رفاه اجتماعی برده و آن را تایید کرد. برای تایید این نامه به همراه داشتن مدرک موقت الزامی است. ( البته برخی از کاریابی‌ها هنگام ثبت تقاضا برای یافتن نیز کار مدرک موقت فرد را می‌خواهند.) نامه تایید شده توسط وزارت کار تنها یک ماه اعتبار دارد و باید در نظر داشت که پس از دریافت آن ، مراحل بعدی از جمله ثبت نام در سامانه سجاد را سریع انجام داد. با ثبت نام در سامانه سجاد وزارت علوم و گرفتن تاییدیه ، می‌توان نامه لغو تعهد خدمت را پرینت گرفت. با نامه لغو تعهد خدمت و بقیه مدارک لازم ( با مراجعه به سایت دانشگاه خود از مدارک مورد نیاز آگاه شوید.) به دانشگاه خود مراجعه کرده و درخواست دانشنامه رسمی خود را بدهید. (برای برخی از دانشگاه‌ها به صورت اینترنتی باید درخواست دانشنامه خود را ثبت کرد.)

3:  آزادسازی مدرک تحصیلی با سابقه بیمه

روش آزاد کردن مدرک تحصیلی خود با سابقه بیمه، کم دردسرترین روش است. در این روش هیچگونه هزینه‌ای بر دوش فرد متقاضی نیست. فقط باید توجه داشت که از لحاظ زمانبری فرد متقاضی باید برابر تحصیل خود ، خدمت کند. (باید به این نکته که در مقدمه ذکر شد ، توجه کرد که این مدت بستگی به منطقه قبولی دارد.) بعد از سپری کردن مدت تعهد خدمت خود می‌توان با ارائه بیمه کاری ، مدرک تحصیلی خود را آزاد کرد. البته این نکته قابل ذکر است که هرکسی حتی یک روز بیمه کاری داشته باشد از تعهد خدمتش به همان میزان کاسته می‌شود. برای نمونه فردی دارای 6 سال تعهد کاری است. بدین صورت که تعهدش شامل 4 سال لیسانس و 2 فوق لیسانس می‌باشد. این فرد مذکور 5 سال سابقه کار با بیمه دارد و خواستار آزادسازی مدرک تحصیلی خود است. این مدت بیمه ، کل تعهد دوره لیسانس و نصف تعهد کارشناسی‌ارشد فرد را پوشش می‌دهد. این فرد می‌تواند با استفاده از بیمه کاریش ، مدرک کارشناسی خود را آزاد کرده و با پرداخت نصف هزینه مدرک فوق لیسانسش ، آن مدرک را نیز آزاد کند. فقط باید توجه داشت که داشتن اشتغال در حین تحصیل در دوره روزانه برای آزاد کردن مدرک به کار نمی‌آید. در صورت داشتن کار آزاد تاریخ صدور پروانه کسب مدنظر می‌باشد. افرادی که سربازی خود را تمام کرده اند ، با پرداخت حق بیمه خود می‌توانند مدت خدمت خود را به بیمه کاری خود اضافه کنند. در آخر باید مانند مراحل پیش در سامانه سجاد وزارت علوم ثبت نام کرد و گزینه انجام کار را وارد کرد.

Load More

نظرات

اقتصاد کانادا

اقتصاد در کانادا با توجه به هر ایالت و منطقه تا حد زیادی متفاوت است، چرا که هر ناحیه دارایی‌های متفاوتی دارد. برای مثال، ایالت‌های

          

ایالت آلبرتا

جغرافیای آلبرتا  آلبرتا یکی از ایالات کانادا است که مرکز آن، ادمنتون و مهم‌ترین شهر در این ایالت کلگری است. دیدنی‌ترین شهر نیز که بیشتر

          

ایالت بریتیش کلمبیا

درباره ایالت بریتیش کلمبیا بریتیش کلمبیا یعنی کلمبیای بریتانیایی. بریتیش کلمبیا، غربی‌ترین ایالت در کانادا است که در میان رشته‌های راکی و اقیانوس آرام قرار

          

ایالت منیتوبا

در باره ایالت منیتوبا ایالت منیتوبا یکی از ایالات کانادا و مرکز آن شهر وینیپیگ است. این ایالت 647.797 کیلومتر مربع مساحت و 1.207.959 نفر

          

ایالت نوناووت

درباره ایالت نوناووت نوناووت جدیدترین ایالت کانادا است که مساحت آن معادل اروپای غربی است. این ایالت در شمال کانادا قرار دارد و مجمع‌الجزایر قطبی

          

ایمیل خود را برای اطلاع از آخرین اخبار وارد کنید.

شما می‌توانید در تمامی مراحل  کار خود در کانادا از کمک تخصصی کارشناسان ما استفاده کنید.

سرویسهای رایگان
.01

نسخه فارسی کتاب Citizenship

ترجمه فارسی کتاب شهروندی کانادا ...

.02

کتابها و منابع تازه واردین به کانادا

.03

نسخه فارسی کتاب آزمون رانندگی BC

.04

نسخه فارسی کتاب آزمون رانندگی انتاریو

.05

نسخه فارسی کتاب آزمون رانندگی آلبرتا

.06

تقویم فارسی و تبدیل تاریخ

براحتی تاریخ مورد نظر خود را تبدیل کنید

عناوین مهم